Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Wratislavia Cantans - Źródła śpiewu / koncert w Krotoszynie
56. edycja Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans potrwa w dniach 3–12.09.2021 r. Wrocław oraz inne miasta Dolnego Śląska wypełnią się pięknem ludzkiego głosu. Ale również Krotoszyn, po raz kolejny będzie gościł artystów festiwalu a miejscem koncertu będzie krotoszyńska Bazylika. Motywem przewodnim tegorocznego programu jest przekraczanie granic.
W obecnych czasach kwestia przekraczania granic nabrała szczególnego znaczenia i jest tematem poruszanym na całym świecie. Doświadczenie życia w czasie pandemii COVID-19 zdefiniowało to pojęcie na nowo. Dla wirusa granice po prostu nie istnieją. Z tego powodu w pewnym sensie wszyscy jesteśmy w dość podobnej sytuacji. Oczywiście są kraje, w których pandemia przebiega dużo bardziej dramatycznie niż gdzie indziej. Tak było na północy Włoch, które były jednym z pierwszych europejskich państw, gdzie wykryto zakażenia. Jednak przekraczanie granic ma także pozytywny aspekt, który dotyczy muzyki. Podróże umożliwiały kompozytorom rozwój. To dzięki nim mogli tworzyć unikalne połączenia stylistyczne. Kwestia tych wzajemnych wpływów jest fascynująca. Były również czasy, kiedy granice zamykano. Działo się tak w nazistowskich Niemczech czy w Związku Radzieckim i w podległych mu krajach, gdzie wykonywanie utworów niektórych kompozytorów było zakazane. Ich mieszkańcy mieli bardzo ograniczone możliwości poznawania najnowszych trendów w muzyce. Na szczęście obecnie, przynajmniej w naszych społeczeństwach, mamy możliwość poznawania wszystkiego, co ludzki mózg jest w stanie wytworzyć. Muzyka przekracza granice, co w pewnym sensie stanowi jej istotę. Z tego też względu jest wielkim skarbem ludzkości, czymś, o co musimy dbać. Dlatego też w czasie festiwalu Wratislavia Cantans zjawisko przekraczania granic będzie rozpatrywane z różnych perspektyw.
Giovanni Antonini
dyrektor artystyczny festiwalu
Zapraszamy w środę 8 września br. o godz. 19:30 do Bazyliki św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie na koncert "Źródła śpiewu" w wykonaniu zespołu A cappella Leopolis pod dyrekcją Ludmiły Kapustiny. Koncert będzie podróżą w czasie i jednocześnie demonstracją piękna najstarszego instrumentu muzycznego – ludzkiego głosu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Program koncertu jest wyjątkowo zróżnicowany i bogaty. Będziemy mieli okazję usłyszeć dwa motety – autorem pierwszego z nich, Viderunt omnes fines terrae, jest Mikołaj Zieleński, jeden z najwybitniejszych kompozytorów staropolskich. Z kolei Benedicam dominum to kompozycja autorstwa Philippa Dulichiusa, niemieckiego twórcy działającego na przełomie renesansu i baroku. Podczas koncertu zabrzmi także muzyka cerkiewna. Покаянія отверзи ми двері to jednogłosowy śpiew pochodzący z Irmologionu lwowskiego, czyli śpiewnika prawosławnego. Mykoła Dylecki, autor Вечірня, to kolejny twórca reprezentujący muzykę cerkiewną. Tworzył w XVII wieku i był autorem Gramatyki muzycznej – pierwszej rosyjskiej książki z zakresu teorii muzyki. Twórca ten propagował w swojej ojczyźnie zachodni śpiew wielogłosowy, a utwory takie nazywano koncertami partesnymi. Podczas koncertu A capella Leopolis wykona anonimowe dzieło tego typu pod tytułem Сіде Адам прямо Рая.
Dzięki zespołowi ze Lwowa będziemy mieli okazję zapoznać się również z twórczością Giuseppe Sartiego, który był włoskim kompozytorem działającym w XVIII wieku. Koleje jego życia były dość skomplikowane. Karierę rozpoczynał w ojczyźnie, później przeniósł się do Danii, a ostatnich kilkanaście lat życia spędził w Rosji, na dworze cara Pawła I. Twórca ten pisał wtedy liczne dzieła religijne inspirowane prawosławną kulturą muzyczną. Należy do nich m.in. utwór Нині сили небесния, który znalazł się w programie koncertu.
Odmienne były koleje losu ukraińskiego kompozytora Maksima Berezowskiego, autora takich dzieł, jak: Блаженні яже ізбрал, Чашу спасенія прийму, Радуйтеся праведнії, Отче наш. Kształcił się on bowiem we Włoszech i to tam odnosił największe sukcesy artystyczne. Inny kompozytor pochodzący z Ukrainy, Artem Wedel, którego dzieła usłyszymy podczas koncertu, jest postacią niezwykle ciekawą. Rozwijał on świetną karierę, osiągając znaczne sukcesy, jednak w pewnym momencie zmienił swoje życie o 180 stopni. Rozdał majątek, odrzucił przyznane mu zaszczyty i wstąpił do Ławry Peczerskiej, czyli klasztoru położonego w Kijowie. Komponował utwory sakralne, a należy do nich także Господи, Боже мой, który zabrzmi w Krotoszynie. W programie koncertu znalazły się również psalmy lirnickie Кант про Страшний Суд i Через поле широкеє, których autorem jest Dmytry Kotko, artysta znany zarówno jako kompozytor, jak i znakomity dyrygent chóralny.
Program:
Mikołaj Zieleński Viderunt omnes fines terrae – motet
Philipp Dulichius Benedicam Dominum – motet
Покаянія отверзи ми двері – monodyczny śpiew z Irmologionu lwowskiego
Mykoła Dylecki Вечірня (fragmenty)
Anonim Сіде Адам прямо Рая – koncert partesny, Плачу і ридаю – koncert partesny
Giuseppe Sarti Нині сили небесния
Maksim Berezowski Блаженні яже ізбрал; Чашу спасенія прийму; Радуйтеся праведнії; Отче наш
Artem Wedel Господи, Боже мой
Dmytro Kotko Кант про Страшний Суд – psalm lirnicki (opr. R. Stelmaszczuka według aranżacji P. Demuckiego); Через поле широкеє – psalm lirnicki (opr. R. Stelmaszczuk według aranżacji M. Łeontowycza)
czas koncertu: 60 minut
Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.
Lokalizacja
Krotoszyn
e-mail kok@krotoszyn.pl
Tel. 62 725 42 78
Fax - http://kok.krotoszyn.pl/