Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Krotoszyńskie Koncerty Kameralne: Katarzyna Wiwer i Krzysztof Cyran
Wraz z krakowskim stowarzyszeniem ArtMusicArtist oraz Urzędem Miejskim w Krotoszynie zapraszamy na dwa letnie koncerty w cyklu Krotoszyńskie Koncerty Kameralne, podczas których posłuchamy utalentowanych młodych muzyków. 16 lipca 2022 r. w Sali Kameralnej Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury wysłuchaliśmy recitalu Martyny Klupś–Radny (flet) oraz Wioletty Fludy–Tkaczyk (fortepian). Przed nami drugi koncert cyklu, w sobotę 23 lipca 2022 r., tym razem w sali Nova Kinova w krotoszyńskim Kinie Przedwiośnie, wystąpią w koncercie „Pieśni gorącego Południa” Katarzyna Wiwer - sopran i Krzysztof Cyran - gitara. Serdecznie zapraszamy. Wstęp jest bezpłatny!
Katarzyna Wiwer
Śpiewaczka i propagatorka kultury, tłumaczka książki „Historia śpiewu”, pedagog śpiewu jest absolwentką wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Szczególnie umiłowała muzykę dawną, która zajmuje ważne miejsce w jej repertuarze, począwszy od monodii średniowiecznej (Hildegarda z Bingen) i śpiew chorałowy, poprzez utwory Dowlanda, Zieleńskiego i Monteverdiego, pieśni Purcella i inne barokowe pieśni angielskie, liczny wybór kantat Buxtehudego i Bacha, dzieła oratoryjne Haendla, Mozarta, Haydna oraz wiele innych. Ma na swoim koncie wiele prawykonań, zarówno utworów nowych, jak i pierwszych, czasem po setkach lat, współczesnych wykonań utworów z dziedziny muzyki dawnej (m.in. archiwalia jasnogórskie, podolinieckie, staniąteckie i inne).
Pasją Katarzyny Wiwer jest również pieśń. Oprócz standardowego repertuaru pieśni Schuberta, Chopina, Szymanowskiego, Rodriga, eksploruje również mniej znany repertuar odkrywając zapomniane perły – pieśni Ogińskiego, kompozytorów młodopolskich, jak Wertheim, Raczynski, czy Gablenz, aranżacje pieśni szkockich, aż po utwory pisane specjalnie dla niej. W swoim portfolio posiada wiele autorskich recitali i programów koncertowych, których temat spaja sztukę słowa i muzyki w intrygującą całość. W programach tych śpiewaczka współpracuje ze znakomitymi muzykami kameralistami, jak Andrzej Zawisza, Irena Davidson, Agnieszka Kaczmarek-Bialic, Henryk Kasperczak, Marek Szlezer, czy Michał Rot.
Współpracuje także z wieloma zespołami m.in: Donne Armoniche, Lute Duo, Flores Rosarum, Polską Orkiestrą XVIII wieku, The Time Quartet, Celtic Triangle, Capella Cracoviensis, Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną. Śpiewaczka koncertowała na licznych festiwalach m.in.: Muzyka w starym Krakowie, Banchetto Musicale w Wilnie, Salezjańskie Lato w Przemyślu, Kolory Polski, Perła Baroku w Kobyłce, Festiwal Muzyki Polskiej, Dni Bachowskie w Krakowie, Festiwal Bachowski w Świdnicy, Festiwal „Fide et Amore” w Żorach, Festiwal Muzyki Organowej w Leżajsku, Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy, Barok na Spiszu, Kromer Biecz Festival, Festiwal muzyki jednogłosowej w Płocku, Chanterelle Festiwal, Wawel o zmierzchu oraz Wieczorach Wawelskich i koncertach na Zamku Królewskim w Warszawie.
W roku 2020 w ramach stypendium twórczego MKiDN, zajmowała się Kancjonałami staniąteckimi. W 2021 roku ukazała się na rynku polskim znakomita książka Johna Pottera i Neila Sorrella „Historia śpiewu” w jej przekładzie (wydawnictwo Astraia, Kraków).
Krzysztof Cyran
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie na dwóch kierunkach – gitara i teoria muzyki. Pracuje jako wykładowca na macierzystej uczelni. Laureat konkursów gitarowych. Koncertował w kraju i za granicą. Jako gitarzysta i mandolinista współpracował m.in. z Filharmonią Krakowską i Operą Krakowską.
Ceniony akompaniator. Występował m.in. z Katarzyną Oleś-Blacha, Agnieszką Cząstką, Moniką Korybalską, Michałem Kutnikiem, Marią Pomianowską. Stała współpraca: Ada Bujak (pieśni hiszpańskie, piosenki francuskie, piosenki przedwojenne), Basia Stępniak-Wilk (piosenka autorska), Urszula Makosz (pieśni sefardyjskie).
Laureat honorowej odznaki MKiDN „Zasłużony dla kultury polskiej”.
w programie koncertu:
Federico Garcia Lorca Canciones antiguas espanolas (wybór)
1. Viva Sevilla
2. El café de Chinitas
3. Zorongo
4. Las tres hojas
Isaac Albeniz
5. Asturias (gitara solo)
Joaquin Rodrigo
6. Adela
7. De Ronda
8. Coplas del Pastor enamorado
9. De los alamos vengo, madre
Francisco Tarrega
10. Gran Jota de concierto (gitara solo)
Carlos Gardel
11. Por una cabeza (Tango „Zapach kobiety”, 1992)
Jose Maria Cano, Nacho Cano
12. Hijo de la luna
Heitor Villa-Lobos
13. Bachianas Brasileiras No 5. Aria (Cantilena)
Lokalizacja
Krotoszyn
e-mail kok@krotoszyn.pl
Tel. 62 725 42 78
Fax - http://kok.krotoszyn.pl/