Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Wratislavia Cantans - koncert. Antonio Caldara "Apollo in cielo"
Tradycją wielu już lat stały się krotoszyńskie koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego. Festiwal co roku we wrześniu odbywa się w stolicy Dolnego Śląska oraz w dolnośląskich miastach i miasteczkach. Krotoszyn jako jedyne miasto spoza Regionu, dzięki dobrej współpracy z Organizatorem Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, znalazło się ponownie w kalendarzu festiwalowym.
Mottem tegorocznej edycji festiwalu są "Niebezpieczne związki". Jak powiedział Giovanni Antonini, dyrektor artystyczny Festiwalu...
Źródłami motta tegorocznej edycji festiwalu Wratislavia Cantans są słynny film Stephena Frearsa Niebezpieczne związki i przede wszystkim powieść Pierre’a Choderlosa de Laclos pod tym samym tytułem. Jakiś czas temu przeczytałem ją ponownie, co zainspirowało mnie do poszukania analogii w muzyce. Powiedziałbym, że jest to przede wszystkim powieść o władzy – to ona ostatecznie jest motorem działań bohaterów. Zaryzykuję twierdzenie, że jest najczęstszą przyczyną ludzkich działań w ogóle. (...)
Serdecznie zapraszamy na koncert w wykonaniu uczestników 46. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej, zespołu festiwalowego i Marty Niedźwieckiej. Koncert odbędzie się po raz kolejny w gościnnych progach Bazyliki pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie w sobotę 17 września 2022 roku o godz. 19:30 Wstęp jest bezpłatny! W programie koncertu znalazły się fragmenty dzieła autorstwa Antonia Caldary, jednego z mistrzów epoki baroku.
Caldara przyszedł na świat w Wenecji, najprawdopodobniej w 1670 roku. Karierę rozpoczynał jako chórzysta w bazylice św. Marka w swym rodzinnym mieście i tam też otrzymał edukację muzyczną. Później pełnił prestiżową funkcję maestro di cappella na dworze Ferdinanda Carla Gonzagi. Związany był też z dworami w Barcelonie i Rzymie. Przez ostatnie dwadzieścia lat życia, aż do śmierci w 1736 roku, związany był z dworem cesarskim w Wiedniu, gdzie pracował jako wicekapelmistrz. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców swoich czasów. Ogromną popularnością cieszyły się zwłaszcza jego dzieła wokalno-instrumentalne. Stworzył ponad siedemdziesiąt oper, ponad trzydzieści oratoriów, dwadzieścia mszy, a także inne utwory, takie jak motety, kantaty, madrygały czy sonaty. Apollo in cielo to jednoaktowe dzieło z 1720 roku, które po raz pierwszy zostało wystawione w Wiedniu. Autorem libretta do tej kompozycji był włoski poeta Pietro Pariati. Utwór ten jest serenatą. Mianem tym określano w XVIII wieku krótkie kompozycje będące formą pośrednią pomiędzy operą a kantatą. Koncert, podczas którego zabrzmią fragmenty Apollo in cielo będzie znakomitą okazją do poznania dzieła znakomitego kompozytora, którego utwory wykonuje się dziś dość rzadko i pozostającego jednym z niesłusznie zapomnianych twórców doby baroku.
Program:
Antonio Caldara Apollo in cielo – serenata (wersja skrócona)
Wykonawcy:
Marta Niedźwiecka – dyrygent, klawesyn
Soliści – uczestnicy 46. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej
Zespół festiwalowy:
Radosław Kamieniarz – I skrzypce
Michał Piotrowski – II skrzypce
Anna Wieczorek – altówka
Stanisław Stanicki – wiolonczela
Stanisław Smołka – kontrabas
Přemysl Vacek – teorba
Lokalizacja
Krotoszyn
e-mail kok@krotoszyn.pl
Tel. 62 725 42 78
Fax - http://kok.krotoszyn.pl/