Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Hjörleifur Halldórsson - fortíðarþrá / nostalgia - wystawa malarstwa
Zapraszamy na wystawę malarstwa pt. "fortíðarþrá / nostalgia", której autorem jest Hjörleifur Halldórsson. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. o godz. 18:00 w Galerii Refektarz KOK (Mały Rynek 1). Wstęp wolny! Wystawa będzie otwarta do zwiedzania do 6 czerwca br.
fortíðarþrá / nostalgia
Chciałbym mieć w tytule to stare islandzkie słowo z polskim odpowiednikiem. Chociaż opiera się na połączeniu słów fortíð (przeszłość) i þrá (pragnienie), nie można go bezpośrednio przetłumaczyć. Ma posmak słowa „nostalgia”, ale dokładnie oznacza pragnienie lub tęsknotę za przeszłością; często w sensie pragnienia prostszego czasu; dotyczy emocji i nie można go używać w odniesieniu do przedmiotów. Język islandzki ma wiele pięknych słów. Wyczuwam, że język polski też jest zabarwiony pięknymi przymiotnikami. Pewnego dnia będę mógł go w pełni posmakować.
O artyście
Hjörleifur Halldórsson urodził się w 1972 roku w Reykjaviku (Islandia), gdzie mieszkał część swojego dzieciństwa jak i dorosłego życia, ale spędził też z przerwami 17 lat w Szwecji, gdzie studiował inżynierię (magisterium) na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych w Europie (KTH Royal Institute of Technology). Choć przez większość swojego dorosłego życia pracował w dziedzinie inżynierii medycznej (clinical engineering), to jednak sztuka była zawsze obecna w jego życiu.
W wieku 8 lat rozpoczął naukę w szkole muzycznej, którą kontynuował przez następne 10 lat i osiągnął tytuł muzyka pianisty. Muzyka ale i też rysunek towarzyszyły mu przez całe życie, od wczesnego dzieciństwa rysował. Ponieważ sztuka była siłą napędową jego życia, w 2020 roku postanowił zmienić swoje życie i poświęcić je sztuce. Obecnie Hjörleifur mieszka w Poznaniu z żoną Anną i studiuje na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (UAP).
Malarstwo Hjörleifura Halldórssona odzwierciedla jego życie wewnętrzne i zainteresowanie konkretnymi problemami społecznymi. Halldórsson wie, że sztuka nie zastąpi nauk społecznych, filozofii, socjologii, antropologii i politologii, ale może być przyczynkiem do diagnozy społecznej. On nie ilustruje hipotez naukowych i manifestów ideologicznych, lecz wyraża przez malarstwo swoje subiektywne, niezależne opinie i uczucia.
Fotorelacja z wernisażu wystawy (kliknij w zdjęcie poniżej).
Lokalizacja
Krotoszyn
e-mail kok@krotoszyn.pl
Tel. 62 725 42 78
Fax - http://kok.krotoszyn.pl/