Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Lato Organowe w Krotoszyńskiej Bazylice - koncert pierwszy
Kolejne lato w Krotoszynie nie mogłoby odbyć się bez jedenastej już edycji cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem Ogólnopolskiego Festiwalu Muzycznego Lato Organowe w Krotoszyńskiej Bazylice. Dzięki uprzejmości Księdza Prałata dr Aleksandra Gendery właśnie w krotoszyńskiej Bazylice od lat możemy gościć w ramach festiwalu wyśmienitych muzyków z całego świata. Kierownikiem artystycznym i organizacyjnym festiwalu jest niezmiennie krotoszynianin dr hab. Tomasz Głuchowski, który wraz z Martyną Klupś-Radny otworzy tegoroczny festiwal. Serdecznie zapraszamy melomanów już w niedzielę 25 lipca o godz. 18:45 Wstęp wolny!
Martyna Klupś–Radny ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. dr hab. Zbigniewa Kamionki. W 2018 r. ukończyła Staż Artystyczny w UMFC w klasie dr hab. Urszuli Janik w Warszawie. W roku 2020 ukończyła Studia Doktoranckie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. dr hab. Zbigniewa Kamionki i uzyskała tytuł doktora sztuki. Umiejętności instrumentalne doskonaliła podczas współpracy m.in. z prof. Barbarą Świątek–Żelazny, prof. Jerzym Mrozikiem, prof. Wally Hasse, i prof. Janosem Balintem. Brała także udział w mistrzowskich kursach kameralnych prowadzonych przez prof. Marię Szwajger–Kułakowską.
Laureatka konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.:
• III nagroda - Ogólnopolski Konkurs Fletowy im. M. Katarzyńskiego w Sosnowcu (2008 r.),
• I miejsce - Ogólnopolski Festiwal Fletowy w Sochaczewie (2008 r.),
• I miejsce - Ogólnopolskie Przesłuchania Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych w Bydgoszczy(2008 r.),
• I nagroda - Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych w Belgradzie (2009 r.),
• I nagroda - Ogólnopolski Konkurs Interpretacji Muzycznej w Krasiczynie (2011 r.),
• II nagroda - XI Europejski Konkurs „Mendelssohn Cup” we Włoszech (2011 r.),
• I nagroda - IV Międzynarodowy Konkurs „Giovanni Musicisti” w Treviso (2012 r.),
• II nagroda - VII Ogólnopolski Konkurs Fletowy we Wrocławiu (2013 r.),
• I nagroda - Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Sztokholmie (2014 r.),
• finalistka (III etap) - Międzynarodowy Konkurs Fletowy w Bukareszcie (2014 r.)
Najważniejsze osiągnięcia w muzyce kameralnej:
• finał I Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z fortepianem w Warszawie (2012 r.),
• I nagroda w kategorii zespołów kameralnych trio - XII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie (2013 r.),
• finał I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. M. Moniuszki w Rzeszowie (2019 r.)
Za swoje dokonania artystyczne została nagrodzona stypendiami:
• stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne w latach 2007-2008,
• stypendium programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2010 r.),
• stypendium niemieckiej fundacji Jütting (2011 r.),
• stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie (2011 r., 2012 r.),
• stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2012 r.),
• Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych (2013 r.),
• stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018 r.),
• stypendium Rektora Akademii Muzycznej dla najlepszych doktorantów (2018 r.)
Flecistka wykonała liczne recitale solowe w kraju i za granicą, występując także na różnych Festiwalach (Włochy, Węgry, Holandia, Niemcy, Czechy, Rumunia, Francja). W roku 2014 wystąpiła z Orkiestrą Filharmonii w Sibiu (Rumunia). W tym samym roku dokonała nagrania wraz z pianistką dr Iwoną Popławską–Zimowską płyty CD pt. „Sonaty Fletowe”. Martyna Klupś–Radny występowała solo z Filharmonią Opolską i współpracuje z Operą Krakowską, a także z orkiestrą CORda Cracovia.
Flecistka prowadzi klasę fletu w Zespole Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie. Od 2017 r. jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie. Martyna Klupś–Radny prowadzi także warsztaty dla Szkół Muzycznych w Polsce i za granicą.
Tomasz Głuchowski – absolwent kaliskich szkół średnich: Technikum Budowy Fortepianów oraz PSM II st. (klasa organów Kazimierza Madziały). W latach 1996-2004 studiował organy (Klemens Johannes Kaminski) i klawesyn (Marta Czarny-Kaczmarska) we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego (AMKL). Oprócz studiów i licznych kursów mistrzowskich, istotny wpływ na jego osobowość artystyczną wywarły liczne wyjazdy naukowe do Holandii (2008-10), gdzie miał sposobność kształcić się na historycznych instrumentach pod okiem Petera van Dijka z Utrechtu. Po ukończeniu studiów doktoranckich na AMKL (Andrzej Chorosiński, Magdalena Czajka), w maju 2011 r. uzyskał stopień doktora sztuki, a w listopadzie 2019 r. stopień doktora habilitowanego nadany przez Senat Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jako absolwent Podyplomowych Studiów Monodii Liturgicznej na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie (2016-2018) rozwija również swoje zainteresowania chorałem gregoriańskim.
Tytularny organista wrocławskiego kościoła dominikanów (p.w. św. Wojciecha). Adiunkt w macierzystej uczelni (Katedra Muzyki Kościelnej), nauczyciel dyplomowany klawesynu i organów we wrocławskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. Konsultant Centrum Edukacji Artystycznej. Juror krajowych konkursów organowych i pianistycznych. Prowadził także kursy improwizacji i interpretacji muzyki organowej w kraju (Cieszyn, Kalisz, Wrocław) i we Włoszech (Werona) oraz wykłady z zakresu muzyki organowej, organologii i śpiewu gregoriańskiego.
Stały współpracownik Orkiestry Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu i innych zespołów tej instytucji. Współzałożyciel i kierownik artystyczny wrocławskiego zespołu muzyki dawnej Ars Concordiae, członek ensemble Sanssouci – zespołu barokowego Filharmonii Opolskiej. Koncertuje jako solista (organista, klawesynista) i kameralista w kraju i zagranicą. Posiada w swoim dorobku kilkanaście płyt CD z muzyką organową i kameralną (klawesyn/bc.).
Członek Rady Programowej fundacji Il Canto, oraz innych stowarzyszeń: Verein zur Erforschung und Erhaltung schlesischer Orgeln e.V, Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych, Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej.
Konsultant ds. projektów renowacji i rewitalizacji organów. Uznany specjalista w zakresie strojenia i temperacji historycznych.
Dyrektor artystyczny Festiwalu Muzycznego Lato Organowe w Krotoszyńskiej Bazylice, Kurator organów Narodowego Forum Muzyki oraz koordynator koncertów organowych w NFM, a także cyklu Wieczory Czesławowe w kościele dominikanów we Wrocławiu.
W roku 2017 odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Brązowym Krzyżem Zasługi. Ponadto nagradzany jako pedagog akademicki (nagroda Rektora AMKL) oraz szkolnictwa muzycznego (dyplomy CEA, nagrody dyrektorskie).
Program koncertu:
Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621)
Fantazja chromatica
(ca 9'00)
Vater unser im Himmelreich
(ca 7'30)
John Rutter (1945*)
Suita antyczna (1979)
I. Prelude, II. Ostinato, III. Aria, IV. Waltz, V. Chanson, VI. Rondeau
(ca 19'00)
Toccata in seven
(ca 2’30)
Marcel Dupré (1886-1971)
Entrée, Canzona et Sortie pour orgue, op. 62 (1967)
(ca 8’)
Edward Elgar (1857-1934)
Salut d'amour op.12
(ca 3'00)
Lokalizacja
Krotoszyn
e-mail kok@krotoszyn.pl
Tel. 62 725 42 78
Fax - http://kok.krotoszyn.pl/