Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Przegląd filmów krótkometrażowych: konkurs Dances With Camera, konkurs Urban View
Uwaga! Przegląd filmów SHORT WAVES FESTIVAL został niestety odwołany z przyczyn technicznych ;-(
Zapraszamy na przegląd filmów krótkometrażowych nagrodzonych w konkursach "Dances with Camera" oraz "Urban View" festiwalu filmowego Short Waves Festival. Filmy wyświetlimy w niedzielę 24 października 2021 r. w Kinie 3D Przedwiośnie, o godz. 18:00 (Dances with Camera) i o godz. 19:30 (Urban View). Wstęp na oba bloki filmowe jest bezpłatny.
Już od ośmiu lat konkurs Dances with Camera to nierozerwalna część Short Waves Festival. Scena filmów tańca rozwija się niezwykle intensywnie, a intrygujące efekty pracy twórców możemy obserwować także przy okazji tego programu. W selekcji znalazły się filmy wybrane przez kuratorkę Reginę Lissowską-Postaremczak, która o tegorocznych produkcjach konkursowych pisze: “W tym programie twórcy poprowadzą nas przez szerokie spektrum emocji, poddając refleksji nie tylko doświadczenia towarzyszące nowej, pandemicznej rzeczywistości, ale też bardziej fundamentalne ludzkie relacje, wartości, czy konteksty społeczne.”. Program składający się z 10 filmów krótkometrażowych z całego świata zawiera również tytuły nagrodzone przez międzynarodowe jury.
Program filmowy (blok I):
Rekonstruktio, reż. Pia Andell, Finlandia 2020, film tańca, 17’
Dwoje starych przyjaciół ze szkoły, kobieta i mężczyzna, spotykają się by wspominać młodość. Gdy budzą się ich młodzieńcze wspomnienia, list który kobieta wtedy napisała przywołuje zupełnie inne obrazy imprezy szkolnej w hotelu w 1982 roku.
Fauteuil lit, reż. Maksym Kotskyi, Ukraina 2020, teledysk, 5’
Dziś obudził się wcześniej. Dziś po raz pierwszy zdał sobie sprawę jak bardzo irytuje go światło, pochlebstwa i słanie łóżka. Historia o srebrze, lisie i słoiku mleka.
Fibonacci, reż.Tomáš Hubáček, Czechy 2020, film tańca, 8’
Ludzkie stado przepływa przez faliste pola. Nieoświecony łowca przecina jego drogę. Środowiskowy film tańca lub audiowizualna medytacja na temat obecności ciągu Fibonacciego w krajobrazie, zachowaniu stadnym, strukturze filmu i muzyce.
CAN’T KILL US ALL, reż. Botis Seva, Wielka Brytania 2020, film tańca, 8’
Teatralne doznanie łączące hip hop, teatr i film stworzone przez tanecznego eksperymentalistę Botisa Sevę, CAN'T KILL US ALL ukazuje pogarszający się stan emocjonalny i fizyczny człowieka, który stawia czoło życiu w lockdownie.
As it Ends, it Begins, reż. Or Meir Schreiber, Stany Zjednoczone 2020, film tańca, 9’
W filmie czerpiącym z kinetyki, człowiek przemierza tereny toksycznej męskości.
Ben, reż. Gabriel Beddoes, Ilaria Vergani Bassi, Mattia Parisotto, Teresa Sala, Włochy 2020, film tańca, 8’
Ben otwiera oczy pewnego wilgotnego poranka w środku sezonu. Witają go nadal włączone światła miasta, jego sygnalizacja świetlna, mętna rzeka. Biały niczym puste prześcieradło, Ben nie zna kodów językowych, ani nawet kodów mowy ciała.
Sepa, reż. Viktorija Vrublevska, Litwa 2020, film tańca, 2’
Poetycki film krótkometrażowy który eksploruje proces rozdzielenia matki i córki poprzez wykorzystanie tańca współczesnego i muzyki Marka Pritcharda.
The Bait, reż. Chenlong Tang, Chiny 2020, film tańca, 6’
Trójkę bohaterów porywa szalony wyścig. Będą walczyć by wygrać... ale po co? Co jeśli to wszystko to tylko przynęta? Film przenosi do współczesnego świata pradawną przypowieść o Jiang Gong, skromnym rybaku i wspaniałym strategu dynastii Zhou, który skutecznie łowił bez przynęty. Uniwersalna opowieść o utracie tożsamości, porzuceniu samego siebie i wyrzeczeniu wolnej woli.
TA MARA, reż. Iwona Pasińska, Polska 2020, film tańca, 10’
Tamara Łempicka była wyjątkową artystką, jej obrazy są nowoczesne i pełne żywych kolorów. Znajdowała inspirację w kubizmie, obrazach neoklasycznych Boticellego oraz ruchomych obrazach (które stały się popularne w latach 20-stych i 30-stych). Jej styl życia był niekonwencjonalny i skandaliczny.
Lazarus, reż. Tuixén Benet, Stany Zjednoczone, film tańca, 9’
Poprzez dialog prowadzony pomiędzy ruchem a krajobrazem, "Lazarus" to refleksja na temat uprzedmiotowienia kobiecego ciała w filmie. Znany cytat z Edgara Allana Poe "śmierć pięknej kobiety to bezsprzecznie najbardziej poetycki temat na świecie" wyzwala serię wzlotów i upadków, które umykają poetyce, zbyt usilnie starając się ją odnaleźć.
Czas trwania: 82 minuty
Konkurs Urban View to wyjątkowa selekcja z tegorocznego konkursu Short Waves Festival, która na stałe wpisana jest w jedną z ulubionych sekcji poznańskich widzów. Produkcje z całego świata przypatrują się życiu mieszkańców miasta, otaczających ich budynków, ekosystemowi miejskiemu, w którym odnaleźć można naszą codzienność: rytuały, praktyki i przypadkowe spotkania. Zestaw pięciu filmów to przegląd nie tylko różnorodnych form filmowych, ale także spojrzenie na wpływ rzeczywistości miejskiej na aktualne procesy globalne: pandemię, wzmożoną urbanizację, kryzys instytucji edukacyjnych, ale także poznanie niezwykle ciekawych i personalnych historii bohaterów filmowych.
Program filmowy (blok II):
The New Normality, reż. Manolo Vazquez, Hiszpania 2020, dokument, 13’
13 Marca 2020, w Hiszpanii został ogłoszony stan wyjątkowy z powodu Covid-19. Dni mijają pośród komunikacji na Whatsapp'ie oraz wiadomości, podczas gdy ludzie wychodzą na swoje tarasy by zaczerpnąć powietrza. Podobnie jak w więzieniu, mieszkańcy liczą dni do momentu, gdy powrócą do upragnionej normalności.
Guide Me Home, reż. Stefan Gerogiou, Wielka Brytania 2020, fabuła, 15’
David przyjeżdża do Londynu z marzeniami o byciu kimś, jednak gdy nie wszystko idzie zgodnie z planem, zaczyna rozpływać się w szczelinach miasta, które tak uwielbia.
Serial Parallels, reż. Max Hattler, Hong-Kong, Niemcy 2020, animacja, eksperyment, 9’
Eksperymentalna animacja Maxa Hattlera prezentuje Hong Kong z konceptualnej perspektywy filmu celuloidowego, łącząc technikę animacji filmowej z fotografią.
Manifesto, reż. Ane Hjort Guttu, Norwegia 2020, fabuła, 27’
Manifesto to fikcyjna historia szkoły artystycznej, która na pierwszy rzut oka funkcjonuje jako instytut sztuk pięknych, który jest częścią dużego uniwersytetu. Jednak potajemnie instytut działa jako autonomiczna szkoła eksperymentalna z własnymi zasadami nauczania, ewaluacji, sprawozdania, planowania, rekrutacji oraz zarządzania.
Bye Little Block, reż. Éva Darabos, Węgry 2020, animacja, 8’
Młoda kobieta dowiaduje się, że niedługo będzie musiała wyprowadzić się z bloku, w którym mieszka. Jej łza przekształca się w betonowy monolit, gdy uderza w ziemię, ukazuje się panorama okolicy.
Czas trwania: 72 minuty
Lokalizacja
Krotoszyn
e-mail kok@krotoszyn.pl
Tel. 62 725 42 78
Fax - http://kok.krotoszyn.pl/