Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Wystawa artystów UAP "Punkt Widzenia"
Zapraszamy na zbiorową wystawę wykładowców Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, prezentującą rzeźbę, ceramikę oraz obiekt. Wystawa nosi tytuł „Punkt widzenia”, a jej wernisaż odbędzie się w sobotę 14 maja o godz. 19:00 w Galerii Refektarz KOK. UWAGA! Wystawa zostaje przedłużona do wtorku 14 czerwca br. Zapraszamy.
Różnice nas łączą – podobieństwa dzielą.
Magdalena Abakanowicz
Nicią która scala twórców to właśnie różny punkt widzenia. Poprzez poznawanie odmiennych postaw odkrywamy świat na nowo. Możemy eksplorować to czego wcześniej nie byliśmy w stanie dostrzec. Operując tymi samymi pojęciami, technikami, wzorami zestawianymi w różnych kompilacjach, możemy budować nieskończoną ilość metafor. To właśnie ta różnorodność jest wartością która łączy. Prezentowane dzieła prowadzą widza od formy abstrakcyjnej, aż po rzeźbę figuratywną. Każde z nich nasycone treściami zmusza widza do chociażby chwilowej refleksji, „gry” do której zapraszają autorzy.
dr Piotr Mastalerz
Ewa Twarowska-Sioda
Urodziła się w Poznaniu, studiowała PWSSP w Poznaniu w pracowni rzeźby prof. Olgierda Truszczyńskiego, którą ukończyła w 1979 roku. Od 1988 prowadzi pracownię ceramiki w ASP w Poznaniu. Współtwórca Laboratorium Sztuki w Baranowie. Uprawia ceramikę i rzeźbę.
Ważniejsze wystawy indywidualne: Galeria Wielka Poznań, Galeria PSP Wrocław, Studio M Warszawa, BWA Poznań, Galeria u Jezuitów Poznań, Międzynarodowe Centrum Sztuki Poznań, Galeria Miejska Mosina, Galeria d art.. KAYA Bruksela. Ważniejsze wystawy zbiorowe: Galeria „Hansekuppel” Hamburg, BWA Poznań, Le Cercie Rogal des Beaux Arts Liege, BWA Kraków, BWA Bytom, Galeria On Poznań, Galerie im Altten Rathaus Musberg, Yisionfest Liverpool, Galeria Medium Bratysława, Galeria Profil Poznań, BWA Częstochowa.
Nagrody i wyróżnienia: 1 nagroda – Matemitas Szczecin, 1 nagroda – „Ecologium” Szczecin, Złoty medal – Sacrum Gorzów Wlkp., Złota odznaka ZPAP.
Uczestniczyła w plenerach w Bolesławcu, Wałbrzychu, w Sympozjum ceramicznym Kienitz, w Sympozjum Sztuk Wizualnych „Artysta wobec krytyki” w Skokach. Działania w plenerze: ,,Misterium ognia” – Stary Rynek Poznań, Malta Poznań, Sopot, Warszawa, Baranowo. Jej prace znajdują się w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Ceramiki w Wałbrzychu, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Obecnie jest kierownikiem Pracowni Ceramiki w Architekturze na wydziale Architektury i Wzornictwa.
Józef Petruk
Artysta rzeźbiarz. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w pracowniach prof. Jacka Pugeta i doc. Magdaleny Więcek w latach 1963–69. Laureat konkursów rzeźbiarskich oraz prestiżowych nagród – między innymi Ministra Kultury i Sztuki. Twórczość w zakresie rzeźby monumentalnej i plenerowej oraz w dziedzinie małych form rzeźbiarskich i medalierstwa. Artysta uprawia również rysunek, grafikę i malarstwo. Autor wielu popiersi portretowych między innymi: Piotra Michałowskiego, Fryderyka Chopina, Paula Delvaux, pomnik 17 Pułku Ułanów Leszczyńskich, Pomnik św. Floriana w Pleszewie, Portret Włodzimierza Szukalskiego, Popiersie Marcina Rożka w Wolsztynie, Portret Alfreda Olszewskiego w Warmontowicach, Epitafium bp Edwarda Roppa – Katedra w Białymstoku, Chrystus Błogosławiący – ołtarz w Kościele Oblatów w Poznaniu, Popiersie I.J. Paderewskiego – Akademia Muzyczna w Poznaniu, „Rodzący się kościół” – Kościół p. w. Bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie, Tablica poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi w Wiedniu, Wędrowiec – lotnisko we Frankfurcie nad Menem, Pomnik św. Floriana – Rynek w Krobi, Rower – rzeźba w brązie jako nagroda wyścigu „Tour de Flandern” w Belgii, „Wędrowiec” – Park w Brugii – Belgia, Pomnik ks. Władysława Bukowińskiego, Karaganda – Kazachstan. Prezentował swoje prace na ponad trzydziestu wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą oraz na wielu krajowych i zagranicznych, prestiżowych wystawach zbiorowych.
Od 1987 roku przez dwie kadencje (do 1993) pełnił funkcję Dziekana Wydziału Wychowania Plastycznego. W latach 1993–96 był Kierownikiem Katedry Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, 2005–2008 był Dziekanem Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych. W latach 2008–2012 był Prodziekanem ww. Wydziału. Obecnie profesor senior na wydziale Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Norbert Sarnecki
Urodzony w 1974 roku w Kielcach. W 1994 roku ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach, tytuł: Technik Kamieniarstwa Artystycznego. W 2001 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu – kierunek Rzeźba. W latach 2001–2010 asystent w pracowni rzeźbiarskiej prof. Wojciecha Kujawskiego – ASP Poznań. W 2010 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych UAP – „Nie – pomniki” w przestrzeni miejskiej Poznania”. Od 2019 roku laborant w Warsztacie Obróbki Kamienia na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Autor pomników i fontann. Laureat wielu nagród konkursów artystycznych, uczestnik sympozjów i wystaw, w kraju i za granicą (m.in. Niemcy, Portugalia, Hiszpania, Dania, Szwecja, Chiny).
Piotr Mastalerz
Urodzony w 1979 roku w Łodzi. W 2008 roku ukończył studia na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych. W latach 1994–1999 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli. Następnie od roku 1999 do 2000 uczęszczał do Studium Technik Teatralno-Filmowych w Łodzi. W latach 2006–2008 – prowadził warsztat ceramiczny na Wydziale Rzeźby. W 2013 roku obronił tytuł doktora na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Pracowni Ceramiki w Architekturze na Wydziale Architektury i Wzornictwa. W jego twórczości jednym z ważniejszych aspektów jest wybór materiału do kreacji. Utrwalona glina różnej maści łączona jest z metalem, szkłem, a najczęściej z drewnem.
Wojciech Tężycki
Urodzony w 1967 roku w Kołobrzegu. W 1988 roku ukończył Uniwersytet Ludowy w Turnie (spec. ceramika, animator kultury). W latach 1995–2001 studia na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby ASP w Poznaniu. W 2001 roku obronił dyplom z rzeźby w pracowni prof. Wojciecha Kujawskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu – obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. W 2014 roku obronił tytuł doktora sztuki pracą doktorską „Ile wszystkiego w kawałku gliny” (promotor: prof. dr hab. Wiesław Koronowski, prof. zw. UAP). Zajmuje się ceramiką użytkową, rzeźbą, instalacją dźwiękową, działaniami w przestrzeni publicznej i społecznej oraz edukacją artystyczną. Obecnie opiekun Warsztatu Ceramicznego na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Lokalizacja
Krotoszyn
e-mail kok@krotoszyn.pl
Tel. 62 725 42 78
Fax - http://kok.krotoszyn.pl/