Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Kino nieme "CUD NAD WISŁĄ" z muzyką na żywo zespołu The Washing Machine
Kup bilet
Nakręcony z ogromnym rozmachem „Cud nad Wisłą” to prawdziwe widowisko filmowe. Zrealizowany na zamówienie ówczesnego Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych opowiada historię miłosną dwóch par, osadzoną w dramatycznym czasie wojny polsko-bolszewickiej roku 1920, zakończonej słynną bitwą warszawską, która przeszła do historii jako „Cud nad Wisłą”.
Wigilijny wieczór 1919 roku, wschodnie kresy Rzeczypospolitej, dworek rodu Granowskich. Córka włościanina Macieja Wierunia, wychowanica państwa Granowskich kocha się ze wzajemnością w ich synu Jerzym. W wigilijny wieczór rodzina zbiera się przy świątecznym stole. Jerzy niecierpliwie oczekuje okazji, by odwiedzić narzeczoną w domu jej ojca, gdzie także trwają przygotowania do świątecznego posiłku. W zachowanym fragmencie na plan pierwszy wysuwa się natomiast wątek romansowy innej pary – doktor Jan Powada, pracujący w jednym z warszawskich szpitali, zakochuje się w Ewie – córce dozorcy Piotra. Los sprawia, że oboje ratują życie najmłodszego syna Granowskich, Wojtka. Wdzięczna rodzina zaprasza Ewę i doktora do odwiedzenia ich majątku w Kręzach. W spokojne życie bohaterów opowieści wdziera się jednak wojna z bolszewickim najeźdźcą. Agitator Jan Rudy usiłuje wywołać zamęt również w Kręzach. Doktor Powada pełni służbę we frontowym szpitalu. Ewa próbując się do niego przedostać, przedziera się przez linię frontu w żołnierskim mundurze. W samotnej chacie spotyka grupę wędrownych aktorów, do których się przyłącza. Przypadkiem natykają się na oddział wojska polskiego. Służy w nim nieszczęśliwie zakochany w Ewie - Antoś. Komedianci wspólnie z wojskowymi obmyślają sprytny, uwieńczony powodzeniem, plan ataku na bolszewików. Ewa dociera do szpitala polowego doktora Powady. Trafia do niego również ranny Jan Rudy, który ginie ostatecznie od bolszewickiej kuli. Bohaterów przed niechybną śmiercią ratuje odsiecz polskiego oddziału. Po wielu dramatycznych perypetiach, w wyniku zwycięskiego natarcia wojsk polskich z sierpnia 1920 roku, dochodzi do zasadniczego przełomu w przebiegu wojny. Po zakończeniu wojny zakochane pary stają wreszcie na ślubnym kobiercu.
The Washing Machine
Zespół powstał w 2003 roku w miejscowości Poddębice. W jego pierwotnym składzie znaleźli się: Łukasz Drewniak (gitara, wokal), Maciek Organek (bas), Robert Boczkowski (perkusja). W tym składzie zespół zarejestrował kilka piosenek na swój pierwszy materiał demo zatytułowany "Agony". Zespół gra alternatywnego rocka i indie rocka. Występował na wielu festiwalach w Polsce i za granicą.
Zespół w autorskiej oprawie muzycznej prezentuje także klasyczne dzieła kina niemego m.in. „Lokator” (reż. Alfred Hitchcock), „Gabinet Doktora Caligari” (reż. Robert Wien), „Zaginiony Świat” (reż. Harry O. Hoyt).