Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Wystawa malarstwa Justyny Strąk "O płynącym czasie"
Zapraszamy do Galerii Refektarz na wystawę malarstwa Justyny Strąk. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 9 listopada 2024 r. o godz. 18:00 Wstęp wolny! Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających do końca listopada br.
Od momentu ukończenia studiów w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w malarstwie Justyny Strąk dominuje motyw radykalnie uproszczonego wodnego krajobrazu. Podczas poprzednich solowych wystaw „Żegnaj rzeko” i „Patrzę jak płynie czas” artystka prezentowała obrazy z wielowymiarowym, często symbolicznym, motywem płynącej wody. Przez ostatnie lata Justyna pozostawała wierna ulubionemu tematowi, przenosząc ciężar uwagi na, nierozerwalnie związany z motywem rzeki, czas.
Pokazywane w Galerii Refektarz obrazy z lat 2020-2024 stanowią swoisty zapis upływającego czasu – czasu bez początku i bez końca, czasu zagubionego, meandrującego, którego przemijania często nie zauważamy. Autorka postrzega to zjawisko w sposób cykliczny i wrażeniowy, co z całą mocą oddają jej prace. Jej wizję czasu można porównać do mitologicznego Okeanosa – wielkiej wody opływającej wszechświat, strumienia symbolizującego ideę czasu. Płynące obrazy niby podobne i powtarzalne, są za każdym razem inne. Jak kolejne cykle przyrody, które nigdy nie są identyczne, nieustająco zmieniający się krajobraz czy będące w ciągłym ruchu rzeki. Autorka z dużą wrażliwością zauważa te procesy, przenosząc swoje obserwacje na płótna. W cyklu prac „Patrzę jak płynie czas” do odcieni niebieskiego kojarzonych z wiecznością i nieskończonością, wprowadza niepokojące i alarmujące pomarańcze. Poprzez tę kolorystyczną ingerencję w stonowany krajobraz stara się zwrócić uwagę na zakłócenia, które wywołują w przyrodzie zmiany klimatu.
Czas odgrywa również istotną rolę w procesie powstawania prac. Obrazy są często malowane synchronicznie, a autorka wraca do nich w zależności od nastroju, który zmienia się wraz z cyklami natury.
W warstwie formalnej sedno wszystkich prac stanowi kolor – jako malarka Justyna używa go świadomie, wpływając na emocje odbiorcy. Malując stosuje czyste kolory, by uniknąć mieszania się barw zachowuje odstępy pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw. Wpisuje to w prace element czasowy – skończone dzieła stanowią wynik czekania i obserwacji upływającego czasu.
Na wystawie możemy zobaczyć nie tylko malarstwo na płótnie i prace na papierze, ale także mozaiki ze szkła witrażowego. Te nowoczesne mozaiki - bardziej geometryczne i abstrakcyjne wchodzą w dialog z obrazami malowanymi na płótnie. Niejednolita faktura tych kompozycji wprowadza do nich nowy wymiar. Tu woda i czas nie tylko płyną, ale też zostawiają ślad w szczelinach oddzielających precyzyjnie wycięte kawałki szkła.
Dorota Stolarska-Kultys
Sposób odczuwania upływu czasu zawsze był dla mnie fascynujący, dlatego mój najnowszy cykl malarski nosi tytuł „Patrzę jak płynie czas”. Często czuję się oderwana od powszechnego kalendarza. Zdarza się, że minuty sączą się jak leniwy strumień, częściej jednak godziny mkną niczym rwący potok. Mijają dni, tygodnie, miesiące, lata. Są momenty, że czuję się zupełnie poza czasem. Malując wpadam w stan, w którym nie odczuwam mijających godzin, po prostu tworzę. Woda jest dla mnie niekończącą się inspiracją – to co odbija się na jej powierzchni i to co ukrywa się w głębi. Zachwyca mnie światło tworzące nieuchwytne rysunki na tafli wody. W moich obrazach zazwyczaj nie ma linii horyzontu, nie ma początku, ani końca. Jest otarta przestrzeń, abstrakcyjna kompozycja, którą można zwielokrotniać, jak raport w tkaninie. Dlatego tak bliskie jest porównanie płynącej wody do upływającego czasu. Czas nie ma ani początku, ani końca, oczywiście dla każdego człowieka trwa on od narodzin do śmierci, natomiast niezależnie od tych wydarzeń, czas nadal płynie. Zanim się urodziliśmy – on płynął, kiedy umrzemy – on nadal będzie płynąć. Nieustannie.
Justyna Strąk
JUSTYNA STRĄK – artystka wizualna urodzona w 1987 roku w Dąbrowie Górniczej.
Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej – dyplom w 2006 roku ze specjalizacji Szkło Artystyczne. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu - dyplom w 2011 roku w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Kortyki oraz Pracowni Projektowania Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce prof. Wojciecha Kaniowskiego, a także studia podyplomowe na Wydziale Ubioru i Tkaniny Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi - dyplom w 2014 roku na kierunku Stylizacja, aranżacja i dekoracja wnętrz.
Zajmuje się malarstwem, projektowaniem scenografii oraz aranżacją przestrzeni. Dominującym motywem jej prac malarskich jest woda, inspiruje się rzekami, jeziorami, morzami i oceanem. Malarka mocno zanurzona w procesie twórczym oraz budowaniu narracji poprzez kolor. Jej celem jest zwracanie uwagi na piękno przyrody i przynoszenie estetycznej przyjemności. Swoją twórczością skłania do refleksji nad czasem i przemijaniem. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i plenerach malarskich. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Lokalizacja
Krotoszyn
e-mail kok@krotoszyn.pl
Tel. 62 725 42 78
Fax - http://kok.krotoszyn.pl/