Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Więc Wiec 2021 - vol.2
Długo wyczekiwana tegoroczna edycja muzycznych spotkań pod szyldem Więc Wiec-u na krotoszyńskim Rynku. Nie wyobrażaliśmy sobie nie spotkać się z Wami i wyśmienitymi artystami w formule, która wpisała się w przestrzeń miasta i jego życie kulturalne. Mamy nadzieję, że tak już pozostanie w latach kolejnych. Ponownie spotkamy się, by wspólnie posłuchać bardzo dobrej muzyki i przeżyć muzyczne emocje.
Druga odsłona tegorocznego Więc Wiecu odbędzie się w sobotę 21 sierpnia od godz. 18:00 Na scenie w Rynku wystąpią dla Was zespoły Kult oraz Pan Przecinek i Zespół Depresyjny.
Czekają na Was miejsca siedzące przed samą sceną a dla chętnych stojące :) Bilety udostępniliśmy już do sprzedaży, można je nabyć w kasach KOK oraz kina a także on-line w naszym serwisie biletowym, do czego gorąco zachęcamy. Małą zmianą w tym roku będą nienumerowane miejscówki dla wszystkich nabywających bilety. Przygotowane miejsca będą uwzględniały obowiązujące przepisy sanitarne. Do zobaczenia w sierpniu :)
Pan Przecinek i Zespół Depresyjny - grupa powstała w 2015 roku i pochodzi z Krotoszyna. Grają muzykę z pogranicza alternatywnej poezji śpiewanej z mieszanką rocka. W skład zespołu wchodzą osoby, które z pasji tworzą własną muzykę. Ta mocno zakorzeniona we współczesnych problemach ma uwrażliwiać słuchaczy na codzienność, w której ważne staje się słowo i drugi człowiek.
Zespół tworzą:
Marcin Szyndrowski - gitara, wokal
Maciej R. Hofmann - bas
Marta Wieczorek vel Ratajczyk - skrzypce, wokal
Marcin "Żukis" Żak - perkusja
Przemysław "Rubik" Wieczorek - klawisze
Poznajcie lepiej Zespół:
KULT - założony w Warszawie w 1982 roku przez Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteskę. Wywodzący się z punk rocka i nowej fali, Kult na przestrzeni lat eksperymentował z brzmieniem, wykorzystując instrumenty dęte i klawiszowe, inspirując się rockiem psychodelicznym, jazzem czy miejskim folkiem.
Kult debiutował w warszawskim klubie Remont w lipcu 1982 r. Szybko zyskał sławę wykonawcy energetycznych koncertów, na których zespół doskonale uzupełniał charyzmatycznego wokalistę, emocjonalnie interpretującego niebanalne teksty. W latach osiemdziesiątych liryki Staszewskiego były często inspirowane Biblią, lecz ich krytyczna wymowa uderzała zarówno w system socjalistycznego państwa, jak i w sztywne struktury kościoła katolickiego. W latach 90. równie ostrej krytyce poddawane były wielkie korporacje i wynaturzenia młodej polskiej demokracji.
Album "Kult" ukazał się we wrześniu 1986 i zawierał m.in. studyjne wersje koncertowych przebojów jak "Krew Boga" czy "O Ani". Wiele znanych z koncertów piosenek nie zostało jednak dopuszczonych do publikacji przez cenzurę. Rok później pojawiła się płyta "Posłuchaj, to do ciebie", zaś w grudniu 1988 album "Spokojnie", zawierający jeden z największych przebojów grupy "Arahja".
Po kolejnych zmianach składu, w 1989 ukazały się albumy "Kaseta" (z kolejnym wielkim przebojem "Po co wolność") oraz "Tan", zawierający nagrania koncertowe zarejestrowane w sierpniu 1988. Następna płyta, "45-89", z 1990, znana jest przede wszystkim z utworu tytułowego – opisującego lata socjalizmu w Polsce poprzez wykorzystanie fragmentów przemówień partyjnych dygnitarzy. Do tego tematu zespół wrócił na wydanym rok później albumie "Your Eyes", na którym pojawiły się także elementy ostrej krytyki Kościoła. Utwory takie jak "Parada wspomnień" i "Zgroza" weszły na stałe do koncertowego repertuaru Kultu.
Rok 1993 to debiut nowego składu zespołu, w którym poza Staszewskim znaleźli się: Ireneusz Wereński, Krzysztof Banasik, Piotr Morawiec, Janusz Grudziński i Andrzej Szymańczak. W tym składzie zespół nagrywał i koncertował przez kolejne pięć lat. Pierwszą nagraną wspólnie płytą był "Tata Kazika" (1993), zawierający wyłącznie nowe wersje piosenek Stanisława Staszewskiego, ojca lidera grupy. Doskonale przyjętą przez fanów i krytykę płytę promował utwór "Baranek".
W 1994 pojawił się "Muj wydafca", zawierający między innymi covery znanych przebojów Iggy Popa ("Pasażer") oraz węgierskiej grupy Omega ("Dziewczyna o perłowych włosach"). Dwa lata później nagrana została druga część piosenek Stanisława Staszewskiego, "Tata 2", na której znalazły się też piosenki do wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
"Ostateczny krach systemu korporacji" nagrany został w 1998; w trakcie sesji tragicznie zmarł perkusista Andrzej Szymańczak (zastąpił go Tomasz Goehs z formacji Kazik Na Żywo), zaś do składu dołączył trębacz Janusz Zdunek.
"Salon Recreativo" z 2001 był wydawnictwem podwójnym, na którym znalazł się zarówno nowy materiał, jak i nowe wersje wielu starszych piosenek. Płytę promował singiel i wideo do piosenki "Brooklyńska Rada Żydów".
Kolejny album, "Poligono Industrial", pojawił się dopiero w grudniu 2005. Wersja limitowana zawierała DVD z teledyskami do dziesięciu piosenek.
W 2007 roku miał miejsce jubileuszowy koncert z okazji 25-lecia Kultu. Wydarzenie odbyło się w Programie Trzecim Polskiego Radia, towarzyszyła mu transmisja na żywo. Od 2007 zespół pracował nad albumem o roboczej nazwie "Concentrazion Gigantica". Po dwóch latach został on wydany pod zmienionym tytułem "Hurra". Promowały go utwory "Marysia" i "Amnezja". Mimo że w wyniku kradzieży jeszcze przed premierą płyta została udostępniona w sieci, wydawnictwo osiągnęło duży sukces – sprzedano ponad sześćdziesiąt tysięcy egzemplarzy. Płytę uzupełnił wydany w 2010 roku suplement "Karinga – Hurra! Suplement".
W 2008 roku nastąpiły zmiany w składzie Kultu. Zespół opuścił Krzysztof Banasik, a na jego miejscu pojawili się gitarzysta Wojciech Jabłoński i puzonista Jarosław Ważny. W 2010 roku Kult wystąpił w warszawskim Och-Teatrze w ramach cyklu MTV Unplugged. Muzycy zagrali zarówno starsze kompozycje, jak i utwory z ostatniego albumu, a także zaprezentowali po raz pierwszy piosenkę "Szantowy". Kultowi towarzyszyli goście: Krzysztof "Dr Yry" Radzimski (El Dupa, TPN25), Tomasz Kłaptocz (Buldog, dawniej Akurat) i Mirosław "Zacier" Jędras (Zacier). Nagranie koncertu wydano w kilku formatach, od winylu po Blu-ray. Łącznie sprzedanych zostało ponad dwieście tysięcy nośników "Kultu Unplugged", co stanowi najlepszy wynik w dotychczasowej historii zespołu.
W 2012 roku Kult świętował swoje trzydzieste urodziny na festiwalu w Jarocinie, gdzie wystąpił z koncertem, na który złożyły się utwory wybrane przez fanów. Rok później nakładem S.P. Records ukazał się album "Prosto", promowany przez single "Układ zamknięty" i "Dobrze być dziadkiem". Pierwszy z nich wykorzystano w filmie Ryszarda Bugajskiego o takim samym tytule. Elementem promocji filmu było rzekome aresztowanie Kazika Staszewskiego podczas koncertu Kultu w krakowskim klubie Kwadrat 13 marca 2013. Wydarzenie to zostało nagrane, a ujęcia wykorzystano w wideoklipie do tego utworu.
W 2016 roku wydano płytę "Wstyd" promowaną teledyskiem do utworu "Madryt". Wydawnictwo uzupełniono w tym samym roku dodatkiem "Wstyd. Suplement 2016". W kolejnym roku na półkach znalazł się dwupłytowy album koncertowy Kultu pod tytułem "Made in Poland". Materiał na płytę zarejestrowano podczas trasy koncertowej, która odbyła się pod koniec 2016 roku.
O Kulcie poczytać można w książkach Leszka Gnoińskiego "Kult Kazika" (2000) oraz Wiesława Weissa "Kult. Biała księga" (2009, 2017). Do tej pierwszej dołączona była płyta z niepublikowanymi wcześniej utworami zespołu. Pod koniec 2019 roku miała miejsce premiera dokumentu "Kult. Film" w reżyserii Olgi Bieniek. Zdjęcia do filmu realizowano w latach 2013-2019, znalazły się w nim także materiały archiwalne.
Autor: Maciej Sienkiewicz, lipiec 2010 r.; aktualizacja: MG, maj 2020 (culture.pl)
Obecnie zespół tworzą:
Kazik Staszewski - wokal
Wojciech Jabłoński - gitara
Piotr Morawiec - gitara
Ireneusz Wereński - bas
Tomasz Goehs - perkusja
Konrad Wantrych - klawisze
Janusz Zdunek - trąbka
Mariusz Godzina - saksofony
Jarosław Ważny - puzon
Poznajcie lepiej Zespół:
Lokalizacja
Krotoszyn
e-mail kok@krotoszyn.pl
Tel. 62 725 42 78
Fax - http://kok.krotoszyn.pl/