Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Warsztaty wokalne gospel z Adamem Rymarzem
Zapraszamy na warsztaty wokalne prowadzone przez Adama Rymarza, warsztaty odbędą się w Sali Kameralnej Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury w sobotę 14 maja 2022 r. od godz. 9:30 do godz. 16:30 (przerwa obiadowa 12:30 - 13:30) Wstęp jest bezpłatny ale należy zgłosić wcześniej swoje uczestnictwo pod numerem telefonu: 728 932 398.
Warsztaty wokalne są przeznaczone dla osób śpiewających muzykę gospel (soliści, zespoły wokalne i chóry). Będą zajęcia z emisji głosu, rozwoju techniki wokalnej, artykulacji, dynamiki, zgrania barwowego wielogłosu, ekspresji i energetyczności śpiewu, a także praca na rozczytanej wcześniej pieśni gospel. Zajęcia odbędą się w formie indywidualnej i grupowej. Prowadzący wprowadzi uczestników do improwizacji wokalnej: ćwiczenia na skali pentatonicznej, riffy i runy, shouts, ćwiczenia call-and-response, turn-arounds, improwizowanie na tekście, etc. Ćwiczenia będą przeprowadzane z podkładem muzycznym lub akompaniatorem oraz z użyciem mikrofonów/nagłośnienia.
Adam Rymarz
Wokalista, dyrygent i aranżer, laureat statuetki "Indywidualność wokalna" na I Ogólnopolskich Warsztatach Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Inowrocławiu (2002) oraz Grand Prix i Nagrody Specjalnej Prezydenta Miasta St. Warszawy dla Najlepszego Wokalisty Gospel (2005). Studiował chóralistykę i edukację muzyczną w Akademii Muzycznej w Krakowie. Warsztat wokalny rozwijał podczas kursów mistrzowskich m.in. u Susan Moninger (USA), Claesa Wegenera (CVT, Dania), Dean'a Kaelina (IVTOM, USA), Grażyny Łobaszewskiej, Lory Szafran, Janusza Szroma, Judy Bady (USA) oraz śpiewaków Gospel: Karen Gibson (Wielka Brytania) i Geralda T. Smitha (USA). Debiutował profesjonalnie na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w przedstawieniu "Pastorałka na Nowy Wiek" (2001). Przez dwa sezony współpracował z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie (udział w musicalach „Miss Sajgon” i „Koty”).
Zaśpiewał na kilkudziesięciu płytach CD, m.in. "Wiara czyni cuda" (TGD), "Trasa" (Deus Meus), "Z Tobą", "Miriam" (Saruel), "Don't Ask" (z Ewą Urygą), „To Miłość mi wszystko wyjaśniła” (z Magdą Anioł), "Emmanuel" (z Violą Brzezińską i Adamem Sztabą), "Yes I Know Jesus" (Kraków Gospel Choir), "Angelus Musicus” (z Ruth Waldron, Lechem Dorobczyńskim OFM i Markiem Bałatą), "Jesteś tarczą" (Vox Eremi). Koncertował w Niemczech, Włoszech, Francji, Danii, na Słowacji i Petersburgu. Występował m.in. na Międzynarodowym Festiwalu „Viele Sprache, Ein Geist” w Berlinie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gospel „Camp Meeting OSIEK”, Śląskim Festiwalu Jazzowym, Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi, Międzynarodowym Ekumenicznym Festiwalu „Song Of Songs” w Toruniu, Festiwalu Muzyki Dobrej w Warszawie, Hosanna Festival w Siedlcach, Warsaw Gospel Days, Silesia Gospel Festival, 7xGOSPEL w Krakowie oraz Festiwalu „Stróże Poranka” w Chorzowie. Z towarzyszeniem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Zespołu Muzyki Dawnej Capella Gedanensis wystąpił w koncercie "Hymny. Artyści Janowi Pawłowi II w hołdzie", który zarejestrowała i wyemitowała TVP1 (2008). Był również solistą w programach "Spirituals & Gospels", "Ray Charles i jego muzyka", "Stevie Wonder inaczej" oraz widowisku multimedialnym „Pasja”. W koncercie telewizyjnym „Tribute to Andrae Crouch” zaśpiewał u boku gospelowego The Kingdom Choir z Londynu, znanego ze współpracy z Eltonem Johnem i Bono. Tworzył pierwszy skład zespołu gospel Holy Noiz, współpracował z Gabrielą Gąsior, grupą Bassanda, Acoustic Praise, Soulcafe, Metrospiritualz i Besaleel oraz chórami: God's Property, Et In Terra, Sienna Gospel Choir, Gospel Rain, Voce Angeli i Przemyski Chór Gospel. Jako backvocal towarzyszył podczas koncertów takim wykonawcom jak: Irena Santor, Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Edyta Geppert, Grażyna Łobaszewska, Małgorzata Walewska, Alina Janowska, Natalia Kukulska, Kasia Cerekwicka, Helena Vondračkova, Barbara Melzer, Ania Dąbrowska, Anna Serafińska, Mieczysław Szcześniak, Ryszard Rynkowski, Janusz Radek, Piotr Szczepanik, Jacek Cygan, Andrzej Lampert (PIN), Maciej Miecznikowski, Marek Bałata, Michał Bajor, Mirosław Czyżykiewicz, Marian Opania i Łukasz Zagrobelny. Współpracował również z Marcinem Dańcem, Piwnicą pod Baranami („Godzinki” wg Rilkego), Haliną Frąckowiak (program kolędowy w duecie), Magdaleną Tul, Izą Połońską, Barbarą Dziekan, Grzegorzem Karnasem, Orkiestrą Krzysztofa Herdzina, kwartetem Up To Heaven („Kolędy na jazzowo”), Starnawski & Urban Noiz (Preselekcja Eurowizja 2008), Kubą Molendą, śpiewającą aktorką Ewą Cupiał (recital „Tym razem nie o słońcu”), Teatrem ITP, Missio Musica i zespołem muzyki dawnej Musica Cordis.
Szczęśliwy posiadacz słuchu absolutnego. Biegle czyta nuty, sprawnie porusza się w harmonii wielogłosowej, aranżuje partie wokalne do nagrań i koncertów. Prowadzi również warsztaty chóralne, specjalizując się m.in. w muzyce gospel oraz praise & worship. Od siedmiu lat jest wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (impostacja głosu) oraz nauczycielem mianowanym Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi (emisja głosu, śpiew jazzowy). Od 2011 roku trenuje wokalnie aktorów związanych z Teatrem Nowym, Teatrem Muzycznym, Teatrem Małym oraz Teatrem Studyjnym w Łodzi. Współpracował m.in. z Wojciechem Kościelniakiem, Jerzym Stuhrem, Cezarym Tomaszewskim, Małgorzatą Bogajewską i Przemysławem Dąbrowskim, przygotowując od strony wokalnej reżyserowane przez nich przedstawienia.
W 2016 roku nagrał autorską płytę "Stabat Mater Dolorosa", która uzyskała patronat medialny Programu 2 Polskiego Radia, magazynu "Jazz Forum" i TVP Kultura oraz zdobyła nominację do tytułów "Folkowy Fonogram Rok 2016" i "Witrualne Gęśle 2016". Program był prezentowany m.in. na antenie Programu 1 i 3 Polskiego Radia (transmisja koncertów ze studia im. Agnieszki Osieckiej oraz ze studia im. Władysława Szpilmana), Polskiego Radia Katowice (na żywo ze studia koncertowego oraz Archikatedry Chrystusa Króla), a także w popularnych programach telewizyjnych "Halo Polonia" i "Pytanie na śniadanie" w TVP. W sezonie 2017/2018 odbył trasę z programem "Osiecka symfonicznie" obejmującą dziewięć koncertów w polskich filharmoniach. W styczniu 2017 wydał singiel "Centrum świata" utrzymany w stylistyce ethno pop.
Lokalizacja
Krotoszyn
e-mail kok@krotoszyn.pl
Tel. 62 725 42 78
Fax - http://kok.krotoszyn.pl/