22. edycja Festiwalu Dziecięcego o Tematyce Ekologicznej Krotoszyn 2017 przeszła już do historii, przez cały listopad w Krotoszyńskim Ośrodku Kultury, w Galerii Refektarz KOK oraz w Kinie 3D Przedwiośnie odbywały się wydarzenia, które składają się na ten festiwal.
W dniach 8 i 15 listopada w sali kameralnej KOK dwie grupy dziewcząt z krotoszyńskich szkół wzięły udział w warsztatach ekodizajnu. Warsztaty zostały zorganizowane po raz drugi. Po ubiegłorocznym sukcesie warsztatów, podczas których tworzono torby i torebki ze starych ubrań oraz banerów reklamowych w tym roku również uczestniczki stworzyły wiele ciekawych projektów, tym razem mogły dać drugie życie starym ubraniom. Dziewczyny przerabiał stare kurtki, bluzy i inne części garderoby, w efekcie powstały oryginalne torby w przeróżnych rozmiarach i kolorach. Zobacz galerię zdjęć z warsztatów klikając na zdjęcie poniżej.
W czwartek 9 listopada rozstrzygnięty został ekologiczny konkurs plastyczny. Na konkurs wpłynęło 611 prac plastycznych w dwóch kategoriach tematycznych, dla różnych grup wiekowych. Jury w składzie Paweł Mizera i Beata Ulbrych, po obejrzeniu wszystkich prac postanowiło nagrodzić i wyróżnić 52 autorów prac (protokół obrad jury w załączniku). Wręczenie nagród i wyróżnień oraz wystawa prac małych artystów odbyły się w środę 22 listopada w Galerii Refektarz KOK. Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia klikając na zdjęcie poniżej.
W czwartek 23 listopada w Galerii Refektarz KOK odbył się 26. Konkurs Wiedzy o Lesie "Chrońmy Las". 15 trzyosobowych drużyn dzieci ze szkół podstawowych i klas gimnazjalnych z terenu Powiatu Krotoszyńskiego rywalizowało w teście wiedzy o lesie, jego ochronie, przepisach ppoż. i ekologii. W finale wyłonione trzy drużyny w każdej z kategorii wiekowych zmierzyły się z pytaniami od jurorów konkursu, którymi w tym roku byli przedstawiciele Nadleśnictwa Krotoszyn: Renata Wencławiak - specjalista Służby Leśnej ds. ochrony lasu i Damian Janicki - podleśniczy oraz reprezentujący Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie aspirant sztabowy Łukasz Kliś. Wszyscy uczestnicy wykazali się sporą wiedzą i w etapie finałowym nie było łatwo wyłonić najlepszych drużyn, czego dowodem może być przyznanie ex aequo dwóch pierwszych miejsc w starszej kategorii wiekowej (protokół jury z nagrodzonymi drużynami w załączniku). Zobacz galerię zdjęć z przeprowadzenia konkursu klikając na zdjęcie poniżej.
Ostatnią częścią festiwalu były prezentacje spektakli o tematyce ekologicznej, które odbyły się w piątek 24 listopada do południa w krotoszyńskim kinie. Jak zwykle dzieciaki i ich instruktorki nie zawiodły i przygotowały wspaniałe przedstawienia. Pieczołowicie przygotowane stroje małych aktorów, wspaniałe i kolorowe dekoracje to pewnie praca mnóstwa ludzi - ogromne gratulacje dla wszystkich za tę pracę. A tegoroczne jury w składzie: Marzena Oberkorn - aktorka scen wrocławskich, Jerzy Mularczyk - aktor scen wrocławskich oraz Beata Ulbrych - teatrolog, Krotoszyński Ośrodek Kultury, po obejrzeniu siedmiu konkursowych spektakli, postanowiło przyznać w dwóch kategoriach wiekowych nagrody dla grup oraz nagrody indywidualne a także kilka wyróżnień. Dodatkowo jury postanowiło przyznać jedną nagrodę instruktorską (protokół jury konkursu w załączniku). Zobacz galerię zdjęć z przesłuchań klikając na zdjęcie poniżej.
Pozostaje nam jeszcze podziękować współorganizatorom festiwalu: Nadleśnictwu Krotoszyn oraz Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie za kolejny rok bardzo dobrej współpracy, wszystkim uczestnikom biorącym udział w warsztatach i konkursach, nauczycielom i rodzicom, bo bez Was nie byłoby tego festiwalu a tak liczne uczestnictwo daje nam wiarę w sens organizowania kolejnych edycji festiwalu. Bądźcie z natury ekologiczni i do zobaczenia już za rok.